blank

Kadın Saç Ekimi

Genellikle her beş kadından biri yaşlanma, menopoz ve çeşitli hastalıklardan sonra hormonal değişiklerden kaynaklanan saç dökülmesi problemi yaşarlar. Kadınlar erkeklerde yaygın olduğu gibi belirli bölgelerde saç kaybı yerine kafa derisinin her yerinde incelme şeklinde dökülme yaşama eğilimindedir. Saç dökülmesini önlemek adına bazı geçici tekniklere başvurulsa da en etkili olanı kadın saç ekimi operasyonudur. Saç ekimi operasyonu sayesinde incelen ya da tamamen dökülen bölgeler kamufle olur. Böylece saçlarda istenilen hacim ve dolgunluk meydana gelir.

Kadın Saç Ekimi için Uygun Adaylar Kimlerdir?

Uzmanlara göre saç dökülmesi yaşayan kadınların birçoğu kadın saç ekimi için yeterli çoğunluktadır. Saç ekimi prosedürlerinden fayda görecek kadın adaylar şöyle sıralanabilir:

 • Daha önce kozmetik veya plastik cerrahi geçirmiş ve kesi bölgelerinde saç dökülmesi konusunda endişe duyan kadınlar
 • Mekanik veya traksiyon alopesisi (hormonal olmayan) sebebiyle saç dökülmesine sahip kadınlar
 • Erkek tipi kelliğe benzer bir şekilde belirgin bir kellik modeline sahip olan kadınlar
 • Yanık kurbanları, kaza sonrası yara izleri ve kimyasal yanıklar da dahil olmak üzere travma sebebiyle saç dökülmesi yaşayan kadınlar
 • Mekanik alopesi ya da alopesi marginalis tipi saç dökülmesi sorunu yaşayan kadınlar

Kadın Saç Ekimi için Başvuran Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kadınlarda saç dökülmesi sorununun temel nedeni Androgenetik Alopesi olarak bilinir. Bunun haricinde kadın saç ekimi yaptırmak isteyen hastaların saç dökülmesinin başlıca nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Kalıtsal yatkınlık
 • Otoimmün hastalıklar
 • Menopoz
 • Hamilelik
 • Aşırı stres
 • Hızlı kilo kaybı
 • Demir eksikliği

Kadın Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kadın saç ekimi için genel süreç hem erkekler hem de kadınlar için hemen hemen aynıdır. Kadınlar için saç ekimi herhangi bir saç restorasyon prosedürden önce bazı konsültasyon çalışmaları içerir. Saç ekimi naklinin ilk aşaması planlamadır. Fizyoestet Hair saç ekimi uzmanları bu süreçte gerekli greft sayısı, donör alanın özellikleri ve diğer ayrıntılı hususlar hakkında inceleme yapmaktadır. Bir tedavi planı oluşturulduktan sonra kadın saç ekimi işlemi başlamaktadır.

Kadın saç ekimi operasyonu için öncelikle donör bölge olarak başın arkasındaki küçük bir alan tıraş edilir. İşlem sırasında hastanın rahatlığını ve konforunu sağlamak adına donör bölgeye standart ve iğnesiz bir lokal anestezi uygulanır. Sonrasında mikro motor ve içi boş iğneler yardımıyla saç kökleri toplanır. Bu greftler tipik olarak birden fazla folikül çıkarır ve canlı olmalarını sağlamak amacıyla özel bir solüsyonun içinde saklanır. En sonunda greftler alıcı bölgeye implante edilir. Bu saç ekimi operasyonu DHI yöntemi ya da Safir FUE yöntemi kullanılarak yapılır. Hastanın özel durumuna bağlı olarak hangi yöntemin kullanılacağı tespit edilir. Her iki yöntemde de bütünüyle doğal bir sonuç almak için greftler saçın çıkış yönüne ve açısına tam uygun olarak titizlikle yerleştirilir. Uygulanan tüm bu prosedür kadınlarda tıraşsız saç ekimi olarak adlandırılan yöntemlerden oluşur.

Kadın Saç Ekimi Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kadın saç ekimi yapıldıktan sonra kesinlikle 15 gün boyunca saça herhangi bir kozmetik ürünü uygulanmamalıdır. Doktor tarafından önerilen losyon ve kremler kullanılabilir. Saç ekilen bölgeyi baskılayacak şapka, bandana ve buna benzer şeyler takılmamalıdır. Ayrıca direkt güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmak gerekir. Saç kökleri yerleşen bölgenin iyileşme sürecinde oldukça hassas davranılmalı ve üzerinde oluşan kabuklar koparılmamalıdır. Saç derisini kaşımak da bölgeyi tahriş edebilir. Eğer bölgede herhangi bir kızarıklık ya da renk değişimi olursa hemen doktora başvurmalıdır.

blank

Hızlı İletişim İçin Formu Doldurun