blank

Saç Ekimi Sonrası Saç Bakımı

Saç ekimi sonrası saç bakımı için saçlara uygulanacak ürünler ve saçlarda hangi ürünlerin saç dokusuna zarar vereceği gibi konular dikkate alınmalıdır. Saç ekiminden istenilen sonuçları almak ve yara oluşumunun önüne geçmek için bazı kritik noktaları göz önünde bulundurmak gerekir. Saç bakımı normal şartlarda saç köklerinin sağlıklı olması için yapılması gereklidir. Ancak saç ekiminden sonra yapılacak bakımlar hem saç köklerinin zarar görmemesi hem de yeni çıkacak saçların sağlıklı olması açısından önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Saç Bakımı için 9 Bakım Rutini

 

Saç ekimi sonrası saç bakımı sürecinde gözden kaçırılmaması ve dikkate alınması gereken bazı hususlar yer alır. Saçların saç ekimi yapıldıktan sonra hızlıca iyileşmesi ve saçlarda herhangi bir komplikasyon oluşmaması için yapılan bakımlar şu şekildedir:

 • Saç Ekiminden Sonra Saçınızı Birden Yıkamayın
  Saç ekimi sonrası saç bakımı için en önemli kural saçları hemen yıkamamaktır. Saçları ekimden sonra en erken 3 gün sonra yıkamak gerekmektedir. Normal şartlar altında saç köklerinin zarar görmemesi için 1 hafta saça su değdirmemek gerekir.
 • Saç Ekiminden 3 Gün Sonra Saçları Düzenli Aralıklarla Yıkayın
  Saç ekimi yapıldıktan sonra 3 gün yıkamama kuralı bittiğinde saçlarınızı her gün yıkayabilirsiniz. Saçlarınızda ferahlama olmasını istiyorsanız günde 2 sefer de yıkayabilirsiniz. Saç köklerinin de uzamasına yardımcı olmak için saçları 2 ya da 3 kız yıkamak yeterlidir.
 • Saç Ekimi Bölgesine Kesinlikle Masaj Yapmayın
  Saç ekimi yapılan bölgeye masaj yapmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü saç kökleri tam olarak yerleşmiş olmayabilir. Saç köklerinin dökülmesi yapacağınız masaj ile kaçınılmaz olabilir. Masaj yapmak isterseniz iyileşme sürecini beklemeniz gerekecektir.
 • Saç Ekimi Sonrası Tahrişi Önlemek için Nemlendirici Sürün
  Saç ekimi sonrası saç bakımı için nemlendirici kullanmak saçın kaşıntısını ve kuruluğunu azaltabilir. Ancak nemlendirici nazik hareketlerle saçınıza çok baskı uygulamadan sürün.
 • Saç Ekiminden Sonra Doktor Tavsiyeli Ürünleri Kullanın
  Saç ekimi sonrası saç bakımının yapıldığı esnada doktorun önerdiği ürünler önemlidir. Örneğin ensenize şampuan uygulayacaksınız doktorun önerdiği şampuanı kullanmakta fayda görülmektedir. Yıkama sırasında fazla baskı uygulamaktan kaçınmak gerekir.
 • Saçlarınızı Hafif Şekilde Yıkayın
  Saç ekimi sonrası saç bakımı rutininin en önemlilerinden biri de saçları bastırmadan nazikçe yıkamaktır. Baskı uygulayarak yıkamak ekim yapılan bölgede kızarıklık ve dökülmeye yol açabilir. Hafif bir şampuan ile saçı durulamak yeterli olacaktır.
 • Isı ile Çalışan Aletler Kullanmayın
  Saç ekiminden sonraki ilk hassas günlerde saçı kurutmak için fön makinesinin en düşük ayarı kullanılabilir. Soğuk hava ile kurutmak en iyisi ve sağlıklısı olacaktır. Mümkünse sadece havlu ile kurutmaya çalışın.
 • Saç Ekimi Sonrasında Ekim Yapılan Bölgeyi Muhafaza Edin
  Saç ekiminden sonraki 3 gün oldukça kritiktir. 3 gün boyunca ekim yapılan alanı bandana ve buna benzer aksesuarlarla koruyabilirsiniz.
 • Saç Şekillendirici Kullanmayın
  Saç ekimi sonrası saç bakımı için uzak durulması gereken en önemli ürünlerden biri de saç şekillendiricilerdir. Jöle, briyantin, sprey gibi saç şekillendiriciler büyümekte olan saç köklerinin yapısını bozabilir. Saçlar çıkmaya başladıktan sonra doktor onaylı saç şekillendirici kullanabilirsiniz.
 • Saç Ekimi Sonrası Bakım İçin Güneş Kremlerinden Uzak Durun
  Saç ekimi yapıldıktan sonraki süreçlerde dışarı çıkmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda kesinlikle direkt gün ışığına maruz kalmanız tehlikelidir. Güneş kremlerinin içerdiği kimyasal bileşenler ekim yapılan yerin sağlığını bozabilir. Dışarı çıkacağınız zamanları akşam vakitlerine doğru ayarlamaya çalışın. Güneşin yakıcı zamanları dışarıya çıkmak kaşıntıyı ve tahrişi artırabilir.

blank

Hızlı İletişim İçin Formu Doldurun