blank

Saç Vitaminleri

Sağlıklı saç kökleri olmadan sağlıklı saçlara sahip olmanız mümkün değildir. Sağlıklı saç kökleri için saç vitaminleri çok önemlidir. Özellikle saç ekimi ameliyatından sonra, donör foliküllerin hayatta kalması ve sağlıklı saç büyümesini başlatması için vitamin almanız gerekmektedir. Dengeli bir beslenme ile saç ekiminizin başarı oranı daha yüksek olacaktır. Hastaların bağışıklık sistemini güçlendirmek için genellikle demir ve proteinden zengin besinler tüketmeleri önerilir.

Saç Ekimi Sonrası Neden Vitamin Kullanmak Gerekir?

 

Saç ekimi yapıldıktan sonra ilk 2 ayda şok saç dökülmesi görülmesi olasıdır. Saç ekimi sonrası vitamin kullanmak ve iyi bir diyet programı bu şok dökülmeyi azaltır ve zamanla önler. Özellikle saç köklerinin sağlıklı olması için uygulanan diyet programında mutlaka demir ve çinko olmalıdır. Saç ekimi ameliyatınızdan sonra beklenen faydayı ve optimal sonuçları alabilmek için vitamin takviyesi şarttır. Diyet sırasında bol su tüketmek tavsiye edilmektedir. Sağlıklı saç derisi, dökülmelerin azalması ve canlı saçlar için de günde 8 bardak su içmek gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Çinko ve B Vitamini

 

B-Kompleks vitaminler saç ekimi sonrası vitamin alımı konusunda ilk sıralarda yer alır. B grubu vitaminler saç köklerinin beslenmesini ve saçın sağlıklı uzamasını sağlar. B vitamini açısından zengin besinler arasında muz, et, tavuk, avokado, fındık, yumurta ve esmer pirinç yer alır. Vücutta çinkonun az olması ciddi saç dökülmelerine zemin hazırlar. Bu saç ekimi sonrasında kesinlikle çinko takviyesi almak gerekir. Çinko, kolajen üretimi, hücre çoğalması, hormon seviyelerinin korunması, farklı vitamin ve minerallerin emilmesi ile doku onarımında büyük rol oynar. Çinko bakımından zengin yiyecekler arasında sığır eti, ıspanak, kaju, istiridye gibi besin maddeleri bulunur.

Saç Ekimi Sonrası Demir ve E Vitamini

 

Saç ekimi sonrası vitamin alımında en değerli vitamin kaynaklarından biri de E vitaminidir. Yara iyileştikten sonra dokuların hızlı onarması sağlamak amacıyla E vitamini tavsiye edilmektedir. E vitamini ihtiva eden besinler arasında badem, avokado, ay çekirdeği ve ıspanak yer alır. Demir saç dokusunu güçlendiren en değerli minerallerden biridir. Saç ekimi sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak için demir takviyesi gereklidir. Demir açısından zengin yiyecekler arasında ıspanak, sığır eti, fasulye ve istiridye bulunur.

Saç Ekimi Sonrası A ve C Vitamini

 

C vitamini antioksidan vazifesiyle iyileşmeyi hızlandırdığı gibi kolajen ve elastin üretimine de katkı sağlar. Saç ekimi sonrası vitamin C kullanımı saçların beyazlamasına ve dökülmesine neden olan oksidatif stresle savaşır. Vitamin C bakımından zengin besinler içerisinde kivi, biber, brokoli, lahana ve turunçgiller bulunmaktadır.

Saç ekimi sonrası kullanılan A vitamini saçın sebum dengesini korur ve nemli saç derisinin oluşmasına yardımcı olur. Vitamin A kullanımı saç ekimi sonrası oluşan kuru derinin ve kaşıntının önüne geçer. A vitamini içeren besinler arasında havuç, sığır ciğeri, lahana, ıspanak ve balkabağı yer alır. Saç ekimi sonrası vitamin takviyesi saç köklerinde oluşan kabuklanmasının daha hızlı bir şekilde iyileşmesine olanak verir.

Saç Ekimi Sonrası Beslenme

 

Saç ekimi sonrası beslenme saç derisinin canlılığını korumak, saç köklerinin onarımını sağlamak ve hızlı bir iyileşme kaydetmek açısından önemlidir. Özellikle sigara içmeyi durdurmak bu aşamada oldukça önemlidir. Saçlı deride kan akışının tamamıyla düzgün olmasına en büyük engellerden biri sigaradır. Saç ekimi prosedürü tamamlandıktan sonra yağı azaltılmış, bol lifli yiyecekler tüketmenin yanında bol sebze ve meyve tüketimi de gerekmektedir. Fizyoestet Hair uzman doktorlarımız tarafından saç ekimi sonrası beslenme konusunda gerekli tüm bilgileri vermektedir.

blank

Hızlı İletişim İçin Formu Doldurun